Finanční a operativní leasing

TÉMATEM této stránky je leasig

Peníze´

O leasingu

Leasing to pronájem různých zařízení. Například aut, strojů, budov atd. Leasing poskytují finanční instituce. Na počátku leasingu zaplatí nájemce první mimořádnou splátku, které se říká akontace. Následně platí v pravidelných intervalech - obvykle měsíčně či čtvrtletně - nájemné. Po uplynutí předem stanovené doby nájemce získává u finančního leasingu možnost pronajatý předmět získat do svého vlastnictví za zbytkovou hodnotu. Operativní leasing bývá pouze pronájmem. Na začátku se neplatí akontace. Nájemné se platí průběžně jako u finančního leasingu. Po uplynutí stanovené doby je pronajímaný předmět vyměněn za nový.

Finanční leasing je založen hlavně na úvěrování. Starost o pronajatou věc (pojištění, údržba apod.) je celou dobu pronájmu povinností nájemce. Po zaplacení poslední splátky má nájemce právo odkoupit předmět leasingu za předem stanovenou cenu, což je většinou spíše symbolická částka.

Operativní leasing je určen těm, kteří chtějí nějakou věc používat, ale všechny starosti- údržbu, opravy, pojištění atd. - s ní související chtějí přenechat někomu jinému. Po uplynutí sjednané doby si pronajímatel vezme předmět zpět a místo něj dodá nový. U nás je tato služba nejvíce rozšířena u aut a počítačů, ve vyspělých zemí si tímto způsobem mnoho firem z daňových důvodů pořizuje i velká technologická zařízení a nemovitosti. Vzhledem ke své vyšší ceně, která zahrnuje mnoho doprovodných služeb, bývá většinou využíván spíše většími firmami. V případě rychle zastarávajících předmětů, jako jsou například počítače je však vhodný i pro malé podnikatele.

Většina leasingů uzavřených v české republice je finančního typu. Smlouvy jsou připravovány především pro firmy a podnikatele a proto bývá spodní hranice doby splácení tři roky. Tolik totiž musí být podle našich daňových zákonů doba splácení, aby byly splátky uznatelným daňovým nákladem. Některé firmy, které se specializují především na nájem nových a ojetých automobilů nabízejí kratší doby splácení.


Pořiďte si mezinárodní účet zdarma - a vydělávejte s ním.

MoneyBookers

K pozornosti

Tady může být váš odkaz, vaše reklama. V případě zájmu mne kontaktujte.